II Forum Ekologiczne Parki Narodowe – Kraków 2026
W elitarnym gronie – fachowców, przyrodników, osób z parków narodowych odbyło się w URK Forum „Parki Narodowe”pod patronatem Rektora. Prof. Sylwestra Tabora. Forum otworzył i powitał gości prof. Tomasz Zaleski, Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego URK. Znakomici mówcy i prezenterzy problemów parków narodowych.
- Prof. Zbigniew Mirek (b. dyrektor Instytutu Botaniki PAN-Kraków, b. Przewodniczący Komitetu Ochrony Przyrody PAN): Czego szukamy w parkach narodowych i jak je postrzegamy?
- dr Józef Partyka, b. wicedyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego: Parki Narodowe w obliczu presji turystycznej i rekreacyjnej.
- dr inż. Andrzej Raj -dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego :Przyrodnicza i społeczna rola parków narodowych
Ciekawe propozycje finansowe dla parków zaprezentowała Katarzyna Stadnik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Podsumowanie zaprezentował Prof.Z. Witkowski – informując o nowych inicjatywach Polskiego Klubu Ekologicznego 80 – m.in. nowe czasopismo poświęcone parkom. Zaprezentowano filmik autorstwa Pawła Fury „Jan Paweł II i Góry”. Zaś muzyk Tomasz Smolak wzbogacił atmosferę dyskusji o muzyczne bieszczadzkie klimaty. List do uczestników Forum skierował Poseł Paweł Sałek. To było bardzo udane Forum. Mamy ciekawe materiały które wzbogacą działalność PKE80. Forum moderował dr Zygmunt Fura – Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Klubu Ekologicznego 80. Partnerami wydarzenia byli: Fakro sp.z o.o., Wodociagi Miasta Krakowa S.A, Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Wydarzenie organizowane z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych(24 maja) oraz w przededniu Światowego Dnia Ochrony Srodowiska(5.06).
Foto.Przemysław Grochal(URK)























