40 lat PKE. Wspaniała historia – nauką dla teraźniejszości i przyszłości

23.09.1980 r to historyczna data. Narodziny Polskiego Klubu Ekologicznego. W Krakowie utworzono PKE – pierwszy niezależny ruch ekologiczny w Bloku Wschodnim. Akt założenia sygnowało ponad 200 intelektualistów, lekarzy, przyrodników, artystów, dziennikarzy. To spotkanie miało miejsce w Domu Plastyków w Krakowie na ul.Łobzowskiej. Dla przypomnienia tego wydarzenia grupa żyjących jeszcze założycieli razem z Radą Naukową PKE Małopolska, Fundacją Międzynarodowy Instytut Polityki i Strategii Ekologicznej. Grupa PKE postanowiła się spotkać i przypomnieć ten czas. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie struktury PKE łącznie z ZG PKE o tym pamiętają, znają historię PKE … niestety !!!!

Były wspomnienia, łezki, listy gratulacyjne, odznaczenia. Rocznicowe wydarzenie odbyło się 2 października 2020 roku w sali koncertowej Radia Kraków, w znakomitej scenerii pojawiło się znakomite towarzystwo założyciele PKE i zaproszeni goście. Warunki pandemii ograniczyły liczebność gości. Jak doszło do utworzenia PKE, mówił o tym Krystian Waksmundzki, Listy gratulacyjne przysłali m.inn Minister Klimatu Michał Kurtyka, koledzy z PKE -Lublin,a inni zacni goście osobiście odczytali: Paweł Sałek Doradca Prezydenta RP w imieniu Prezydenta, Sławomir Pietrzyk Wiceprzewodniczący Rady Miasta od siebie i od Rady, piękny list od MPO, WFOSiGW Prezes dr Kazimierz Koprowski, prezenty i wspaniały list od Wicemarszałka Województwa Tomasza Urynowicza, Dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski obdarował wszystkich sadzonkami drzewek, wspaniały list i prezenty od Artura Michalskiego -Wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Odznaczenia Honoris Gratia w imieniu Prezydenta Miasta wręczył Pełnomocnik Paweł Ścigalski otrzymali je m.inn Michalina Białecka i Rafał Kuś., Nagrody im Marii Gumińskiej wręczał dr Kazimierz Koprowski. Otrzymali je Prof. Zbigniew Witkowski i mgr Adam Markowski, Nominacje nowych członków rady naukowej PKE Małopolska otrzymali Prof. Sylwester Tabor Rektor Uniwersytetu Rolniczego, o.Stanisław Jaromi Franciszkanin i  szef REFY, Zofia Stompor – klaster energetyczny w Beskidach, Jerzy Kowalik, kiedyś znakomity piłkarz, teraz ekobiznes, Grzegorz Surdy – uczestnik opozycji demokratycznej i podziemia politycznego, współzałożyciel ruchu Wolność i Pokój.

Z okazji 40-lecia PKE został ustanowiony (Fundacja MiPiSE oraz PKE Małopolska) okolicznościowy Medal. Otrzymali go zasłużeni członkowie PKE i nasi sojusznicy

Dzięki hojności i uprzejmości  firmy cateringowej dr Agnieszki Thier mieliśmy okazję napić się pysznej kawy, herbaty i skosztować pysznego ciastka.  Miałem okazję i szczęście organizować oraz prowadzić to miłe historyczne spotkanie. Jubileusz utworzenia PKE będziemy obchodzić aż do listopada przyszłego roku. Odwiedzimy miejsca na początek w Małopolsce, gdzie w latach 1980-1981 jak grzyby po deszczu powstawały nasze lokalne struktury: Rabka, Tymbark, Nowy Sącz, Krynica, Cieszyn, Bielsko-Biała. Kiedyś w roku 1981 było nas w Małopolsce ok. 1500 osób teraz jest ok 250, ale siła nasza tkwi w potencjale intelektualnym i zapleczu naukowym. Polski Klub Ekologiczny Małopolska to wspaniali eksperci, naukowcy a w dziedzinie ekologii jest to najważniejsze. Członków PKE z lat 1980-1989, którzy tworzyli struktury PKE, rozwijali nasz wspaniały ruch prosimy o współprace i kontakt telefoniczny lub e-mailowy : kontakt@pke-krakow.pl

 

Dr Zygmunt Fura, jeden ze współzałożycieli PKE, w latach 1980-1988 Prezes Zarządu Okręgu Małopolska  i członek najwyższych władz PKE, aktualnie przewodniczący Rady Naukowej PKE Małopolska.