Korespondencja z Kanady o „Kanadyjskim płynnym złocie”
Kanada żywicą pachnąca – to kojarzy nam się z lektur. Kanada w swoją symbolikę narodową ma wpisane drzewo klonowe i liść klonu. Zaczniemy więc od klonu a dokładnie od syropu klonowego, czyli „Kanadyjskiego płynnego złota”. Poniżej przedstawiamy film autorstwa dr Bogdana Gajewskiego wraz z małżonką Elżbietą. Państwo Gajewscy w Kanadzie mieszkają od 1985 roku. Po przejściu na emeryturę zajmują się produkcją filmów, które dokumentują w ten sposób działalność Polaków w Ameryce Północnej przedstawiając ich pracę zawodową, hobby oraz środowisko naukowe i społeczne.
Często przedstawiają w swoich filmach swoich bohaterów od strony „kuchni”, by pokazać, że są sympatycznymi zwykłymi ludźmi często z poczuciem humoru.
Pan dr Bogdan Gajewski jest bardzo aktywny w środowisku Polonii między innymi w Stowarzyszeniu Inżynierów Polskich.
Film o uzyskiwaniu syropu klonowego w Kanadzie.
Klon rośnie w Kanadzie, ale rośnie również w Polsce. Niestety w Polsce jest niedoceniony, a szkoda. Jest drzewem bardzo cennym ze względu na ogromną rolę jaką odgrywa w ekosystemie leśnym. Ze względu na rozkładające się liście z czego powstają składniki organiczne dostarczane glebie, ze względu na kwiaty, miododajne kwiaty. Drewno klonu jest cenne ze względu na wykorzystywanie go do produkcji mebli i boazerii. Wartość drewna docenił sam mistrz Stradivarius, sławny lutnik, który pokrywy swoich skrzypiec wykonywał właśnie z drzewa klonowego. Można wykorzystywać korę klonu, liście w produkcji kosmetyków ekologicznych. Niektórzy fachowcy przypisują produktom z syropu klonowego właściwości lecznicze w szczególności: dostarcza cynku, magnezu, wapnia, fosforu, manganu, witamin z grupy B, jest źródłem substancji o działaniu antyoksydacyjnym, antynowotworowym, antybakteryjnym i antycukrzycowym, substancje zawarte w syropie klonowym hamują namnażanie komórek raka płuc, piersi, prostaty, mózgu i okrężnicy, obniża poziom enzymów AST, ALT, LDH, chroni przed miażdżycą.
Warto więc zainteresować się drzewem klonowym w Polsce i popatrzeć na to wspaniałe drzewo od strony kanadyjskiej kultury oraz wykorzystać wiedzę i doświadczenie Kanadyjczyków.
Dr Zygmunt Fura