Stanowisko Rady Naukowej PKE Małopolska w sprawie oczyszczalni „Czajka”

PKE-Małopolska Rada Naukowa  

Kraków  30.08.2020

 

Stanowisko Rady Naukowej PKE Małopolska

 

Partactwo,  indolencja,  bezkarność i pycha – Recydywa z Czajką.

 

Partactwo,  indolencja,  bezkarność i pycha. Tak w skrócie można scharakteryzować działania i stanowisko władz i instytucji komunalnych Warszawy, w tym niestety także warszawskich ekspertów i naukowców zaangażowanych w projektowanie i budowę tego bubla stolicy. Mowa o Czajce. Partactwo , ponieważ już na etapie projektowania zaplanowano bubel, który od początku nie działał prawidłowo, a część urządzeń  (spalarnia odpadów_)w ogóle nie nadaje się do eksploatacji. Służby miejskie i władze miasta okazały całkowity brak zainteresowania kontrolą społecznych pieniędzy, wydanych na tak ważną inwestycję.  Mimo wykazanych niedociągnięć, nikt nie pokusił się o doprowadzenie do prawidłowych rozwiązań, zamiast tego wożono po całej Polsce odpady z oczyszczalni, które zakopywano gdzie popadnie.

Bezkarność to kolejny przykład degrengolady  panującej w warszawskim samorządzie. Cała Polska widzi, że nikomu włos z głowy nie spadł, a zaangażowani i usłużni eksperci poinformowali opinię publiczną, że awarii nie udało się przewidzieć. Na szczęście w Polsce mamy innych ekspertów, którzy na ekspertyzie z Warszawy nie pozostawili suchej nitki. I co? I nic. Wszystko w porządku, tak samo jak z kradzieżami kamienic warszawskich. Ktoś wziął pieniądze, ktoś inny to zaklepał.  Nazwiska? A po co? Przecież to już niczego nie zmieni.

 I wreszcie pycha.. To nasze miasto, to my  jesteśmy tu zarządcami (czytaj właścicielami), wara władzom państwowym  i ich instytucjom (Wody Polskie) od jakiejkolwiek kontroli.

  Polskie Klub Ekologiczny Okręg Małopolska nie może się pogodzić z takim partactwem i powszechną bezkarnością w tak istotnej dla naszego środowiska sprawie. Kolejna awaria i kolejny zrzut ścieków  pokazują, że tolerowanie przez państwo takich sytuacji kończy się swoistym perpetuum mobile.  W przypadku awarii tej miary i zanieczyszczenia nie tylko Wisły ale i Bałtyku, wobec czego pretensje do Polski mają państwa leżące nad tym akwenem morskim, mamy prawo oczekiwać od władz państwowych zdecydowanych kroków naprawczych i rozliczenia winnych awarii oraz obciążenia kosztami zarządu miasta Warszawy.  Nasza stolica nie potrzebuje błysku i blichtru próżności, tęczowych i  pawich piór.  Mamy prawo i chcemy oczekiwać, że Warszawa, jak przystało na najważniejsze, największe  i najbogatsze miasto w Polsce będzie świecić przykładem solidności i dobrej roboty.

Zanieczyszczenie Wisły to sprawa Polski…zanieczyszczenie Bałtyku a to do tego prowadzi to sprawa także państw Europy, a państw akwenu Bałtyckiego zwłaszcza. Obowiązują nas konwencje, jak HELCOM… i co ..kto jest winny, kto poniesie karę..

Kolejna awaria Czajki,to recydywa..a recydywistów oskarża się ostrzej. Ta recydywa jest podsumowaniem i oceną kompetencji kogoś ,kto nie tak dawno pretendował do zarządzania Krajem..W przededniu tworzenia aspiracji nowego ruchu Polaków, dążących(???) do naprawy  naszej rzeczywistości Czajka i szambo w Wiśle może być znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia ..  Od Władz Państwa domagamy się skutecznego rozstrzygnięcia i ukarania winnych….kto nie może być zarządca ,gospodarzem powinien zniknąć z tej sfery aktywności publicznej i politycznej. Prawne możliwości istnieją. A zarząd komisaryczny może być  właściwym rozwiązaniem.

Odrębna sprawa jest milczenie po raz kolejny – ruchów ekologicznych, czyżby odór szamba zahartował je tak skutecznie że straciły wrażliwość ?? .. W gronie tych organizacji są także te tak hojnie wspierane finansowo przez Władze Warszawy.

Rada Naukowa PKE Małopolska ,posiada w swoim składzie wybitnych ekspertów,osoby z doświadczeniem warto  w takich sytuacjach kryzysowych skorzystać z naszego potencjału. Dotyczy to  także monitoringu  sytuacji możliwych. Są znane nam  technologiczne rozwiązania,dostępne w kraju pozwalające przewidzieć i  uniknąć sytuacji awaryjnych.

 

Przewodniczący                                         Wiceprzewodniczący RN Małopolska PKE

Rady Naukowej PKE-Małopolska

dr Zygmunt Fura         

                         

Wiceprzewodniczący RN Małopolska PKE

Prof.Zbigniew Witkowski

 

Prof. Zbigniew Witkowski, były Wiceminister Środowiska,aktualnie  także Wiceprezes Zarządu Okręgu Małopolska PKE