Unikatowe miejsce- miasteczko Stańkowo – piękno Białoruskiego kraju

Zdjęcia Natalii Remniowej

Rzadkie, wyjątkowe, nadzwyczajne, wybitne, niezwykłe, fenomenalne, niepowtarzalne, niedocenione, jedyne w swoim rodzaju miasteczko Stańkowo, które jest położone w Mińskim obwodzie, Dzierżyńskim rejonie. Wszystkie wymienione przymiotniki można używać dla opisu tej miejscowości, która chroni ślady Radziwiłłów, a także historii rodziny Czapskich do 1920 r, ponieważ te rody przyczyniły się do założenia parku, który jest dziś unikatowym ekoobiektem i tworzy niesamowite krajobrazy.

Do dziś pozostało niewiele, ale przez to, co zostało czujemy powiew pięknej historii minionych wieków i lat.

Park krajobrazowy – zabytek sztuki ogrodnictwa krajobrazowego z połowy XIX wieku. Rocznie sprzedawano z niego około 4 tys. sadzonek drzew owocowych. Park zajmuje powierzchnię około 15 hektarów – bez jeziora i sadu.

Jezioro parku zostało sztucznie utworzone przy pomocy tamy na małej rzece Rapusie, która płynie wzdłuż południowych obrzeży posiadłości.

Z trzech stron park otaczał kamienny mur (zachowany fragmentarycznie).

Główny park został umieszczony przed dworkiem na łagodnym zboczu do jeziora. Z tarasu wieży pałacu, wybudowanym przez Emeryka Hutten-Czapskiego, niestety nie zachowanym do dziś, otworzył się widok na duży trawnik z fontanną (nie zachowany), dwie wyspy na środku jeziora i cerkiew św. Mikołaja na przeciwległym brzegu.

Do dnia dzisiejszego pozostał pawilon Skarbnica (lub Skarbchik). Dwukondygnacyjny kwadratowy pawilon z kanciastymi okrągłymi wieżami musiał pomieścić najbogatszą bibliotekę, kolekcję numizmatyczną i kolekcję obrazów właściciela Emeryka- Hutten Czapskiego.

To właśnie tu Emeryk przechowywał swoją kolekcję – zbiór dzieł sztuki składał się z rysunków, obrazów i grafik. Unikalne ryciny przedstawiały miasta Białorusi w XVI wieku. Autorami tych prac byli George Kilian i Mathis Tsunt. Ryciny przedstawiały wydarzenia historyczne oraz portrety praprzodków właścicieli majątku. Znajdowały się tutaj również obrazy znanych artystów: Ogińskiego, Radziwiłła, Sapegi, Tyszkiewicza i innych. W kolekcji znajdowały się obrazy i portrety wybitnych postaci historycznych. Szesnaście obrazów przedstawiało Bogdana Chmielnickiego, dziesięć – Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki – aż siedemdziesiąt obrazów!

Turyści, w parku, odnajdują tutaj ciszę i spokój, ale także niepokoi wszystkich pytanie: „Kiedy znajdzie się dobry gospodarz, który zadba o to unikatowe miejsce?

Źródło informacji: Wiera Klimowicz, Prezes Oddziału Polaków na Białorusi.
Miejscowość: Dzierżyńsk
Zdjęcia Natalii Remniowej